تکثیر و پرورش زالوی پزشکی صادراتی
هدف ما ارئه باکیفیت ترین زالوی ایران به کشورهای جهان است.
جمعه 26 خرداد 1396 :: نویسنده : عباس ابوحمزه

درمان واریکوسل

واریکوسل ( واریس بیضه ) به بزرگ شدن عروق و ورید های بیضه گفته می شود که معمولا در 10% مردان خصوصا کسانیکه ضعف بنیه دارند دیده می شود و حدودا 45% آنها دچار را دچار عقیمی میکند.

واریکوسل در بیضه سمت چپ و یا در دو طرف دیده می شود و در بیضه سمت راست بدون دخالت بیضه سمت چپ خیلی نادر است. راه تشخیص آن این است که در بالای بیضه یک توده لمس می شود، مثل این که چند کرم در بالای بیضه باشد. واریکوسل در بعضی افراد با درد و در بعضی افراد بدون درد است که باید در هر دو صورت به یک متخصص اورولوژی مراجعه کند. درمان واریکوسل فقط با زالوتراپی است که باید در دو صورت عمل گردد:

اگر همراه با درد باشد و باعث تغییر در کیفیت اسپرم شود باید زیاد مورد بررسی قرار گیرد چون بیضه عضو جنسی مردان است که درون آن اسپرم سازی صورت می گیرد. به علت این که درجه حرارت محیطی که اسپرم سازی در آن صورت می گیرد باید پایین تر از درجه حرارت بدن باشد ( زیر 35 درجه ) برای همین بیضه ها در دو کیسه  به نام اسکروتوم در خارج بدن قرار گرفته است. این دو کیسه توسط دو عضله بنام کروماستر در دو طرف تنظیم شده و با تغییر درجه حرارت محیط این دو عضله بیضه ها را به بدن نزدیک و دور می کند. یعنی در محیط های سرد کیسه بیضه ها کوچک شده و کاملا به بدن نزدیک می شود و در محیط های گرم کیسه بیضه ها بزرگ شده و از بدن دور می شود. بیضه ها توسط عروق شریانی و وریدی تغذیه می شود. واریکوسل یا واریس بیضه به بزرگ شدن و پیچ دار شدن وریدهای بیضه گفته می شود. این بزرگ شدن و پیچ دار شدن وریدها علل مختلفی دارد. واریکوسل بیشتر در سمت چپ می باشد. به علت خونرسانی بیضه چپ به ورید کلیوی و موقعیت آناتومیکی وریدهای سمت چپ اصولا مشکلات بیشتری نسبت به سمت راست دارد و عوارض واریس و ترومبوزهای ( لخته های ) وریدیآنآنآۀآآآدر سمت چپ بیشتر است.

فعالیت زیاد، مسائل ارثی و مشکلات عروقی نیز باعث عود واریس و ایجاد واریکوسل می ود. به علت پرخونی بیضه ها هنگام بوجود آمدن واریکوسل ها، درجه حرارت بیضه ها بالا رفته و باعث کاهش اسپرم سازی و احتمال عقیمی در دراز مدت می شود و از آنجا که قسمت عمده اسپرم سازی با بیضه چپ می باشد، برای همین واریکوسل  های سمت چپ بیشتر